ابعاد چاپ کتاب

سایز کتاب یا اندازه ی آن را با نام قطع کتاب می شناسند. در این محتوا قصد داریم شما را با انواع قطع یا ابعاد چاپ کتاب آشنا کنیم. انتخاب ابعاد چاپ کتاب با توجه به کاربرد و نیاز انجام می شود. در مواقعی که لازم است در میزان ورقه های کتاب صرفه جویی شود و یا چاپ راحت تر صورت گیرد و یا حمل آن آسان تر باشد، این اندازه های می توانند تغییر کنند. تاریخچه ی شروع توجه به ابعاد چاپ کتاب از ایتالیا شروع شد. سپس با رشد صنعت کتاب، اندازه های مختلف کتاب وارد بازار شده و انتخاب آن مورد تامل قرار گرفت. بعد از آن هر قطع کتاب با توجه به خواستگاه و نوع استفاده ی آن نام گذاری شد مورد توجه قرار گرفت.

 

انواع ابعاد کتاب

انواع ابعاد کتاب

ابعاد چاپ کتاب انواع مختلفی دارند. این ابعاد می توانند عموما به شکل مستطیل یا در مواقعی به شکل مربع باشند. قطع وزیری با اندازه ی ۲۳ × ۱۷ سانتی متر پر کاربرد ترین قطع کتاب است. قطع رقعی با اندازه ی ۱۴ × ۲۱ تولید می گردد. قطع رحلی نیز که نسبت به دو مورد قبل بزرگ تر است، با نسبت ۲۱ × ۲۹ صحافی می شود. از دیگر ابعاد چاپ کتاب یا دفتر، قطع جیبی است که با اندازه ی ۱۰ × ۱۴ یا کوچکتر تولید می شود. دیگر نوع از ابعاد چاپ کتاب قطع خشتی است که به شکل مربع و در اندازه ی ۲۳ × ۲۳ تولید می شود. این موارد اندازه های پر کاربرد و استاندارد در چاپ کتاب هستند. اندازه های دیگری نیز وجود دارند که تداول کاربردی کمتری دارند. مانند نیم وزیری، نیم رقعی، پالتویی و سلطانی. در ادامه به کاربرد هر یک می پردازیم.

 

کاربرد انواع ابعاد چاپ کتاب

کاربرد انواع ابعاد چاپ کتاب

همان طور که گفتیم در میان انواع ابعاد چاپ کتاب، قطع وزیری از کاربرد گسترده تری نسبت به سایرین برخوردار است. بیشتر کتاب های بزرگسال، عمومی، درسی و دانشگاهی و آموزشی معمولا با این قطع به چاپ می رسند. از قطع رقعی بیشتر در چاپ کتاب هایی استفاده می شود که تصاویر در آن ها نقش کم رنگ تری دارد. رمان ها و داستان ها مثال های پر کاربردی از این دست هستند. از دیگر انواع ابعاد چاپ کتاب می توان به سایز رحلی اشاره نمود که بیشتر کاربرد های آن در چاپ کتاب های نفیس است. با مراجعه به دیگر محتوا ها در سایت می توانید به خوبی با کتاب های نفیس و چگونگی صحافی آن ها آشنا شوید. از قطع سلطانی نیز برای این دسته از کتاب ها بهره گرفته می شود. چرا که اندازه ی نسبتا بزرگ آن موجب ایجاد بستری وسیع تر برای تصاویر و نوشته هایی با فونت درشت تر می کند.

یکی از ابعاد چاپ کتاب استاندارد کوچک، اندازه ی جیبی است. برای چاپ دفترچه ها و یا کتابچه های راهنما از این نوع قطع بیش تر استفاده می کنند. کتاب های فرهنگ لغت، نقشه سفر، دفتر پلنر های برنامه ریزی و… مثال هایی از کاربرد این قطع هستند. دیگر قطع های کوچک نیز مانند اندازه ی پالتویی، جا نمازی، حمایلی، بازو بندی و… نیز معمولا کاربرد هایی نظیر چاپ کتاب های ادعیه و فال نامه ها دارند.

 

صحافی و برش در ابعاد چاپ کتاب

صحافی و برش در ابعاد چاپ کتاب

برای برش انواع ابعاد چاپ کتاب شما باید به نحوه ی کاربرد و استفاده ی کتاب یا دفاتر خود توجه نمایید. همان طور که در بخش قبل گفتیم، شما می توانید با توجه به کاربرد هر عنوان، ابعاد صحافی کتاب مد نظر خود را انتخاب نمایید. هر نوعی از این قطع ها می توانند به صورت مکانیزه و با تیراژ بالا برش و صحافی شوند. برای بهره گیری از انواع ابعاد صحافی کتاب شما می توانید از مرکز چاپ ایرانیان کمک بگیرید.

 

ارائه ی انواع خدمات چاپ، صحافی و برش در مجموعه صحافی گالینگور

مجموعه صحافی گالینگور، ارائه دهنده ی انواع خدمات چاپ و صحافی و ساخت انواع هدایای شرکتی است. یکی از عناوین فعالیت در این مجموعه ی بزرگ، ارائه ی خدمات چاپ کتاب در ابعاد مختلف است. شما می توانید با ثبت سفارش مد نظر خود، در کم ترین زمان ممکن و با معقول ترین هزینه، از این خدمات بهره ببرید. همچنین می توانید با مراجعه به دیگر ردیف های خدماتی از اطلاعات ذکر شده استفاده ببرید و سفارش مد نظر خود را درج نمایید. امیدواریم اطلاعات موجود در این مقاله در رابطه با معرفی انواع ابعاد چاپ کتاب، برای شما خواننده ی محترم مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *