آشنایی با صحافی چسب گرم

صحافی چسب گرم یکی از انواع صحافی برای کتاب و دفتر است. این روش تحت عنوان صحافی حرارتی نیز شناخته می شود. در صحافی، روش های مختلفی برای اتصال ستون فقرات کتاب به جلد آن وجود دارد که انواع آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد. یکی از بهترین روش ها، صحافی با چسب گرم است که در ادامه به مزایا، کاربرد و روش انجام آن می پردازیم. در ابتدا بگذارید به این سوال پاسخ دهیم که اتصال ستون فقرات کتاب به جلد توسط چه روش هایی انجام می شود؟

 

روش های مورد استفاده برای اتصال در صحافی

روش های مورد استفاده برای اتصال در صحافی

در مجموع ۲ روش اصلی برای اتصال ستون فقرات به جلد کتاب وجود دارد. اتصال به روش دوخت و اتصال به روش چسب کاری. در روش دوخت، دسته های کاغذ به هم دوخته می شوند. پس از هم ردیف شدن دسته ها، ستون فقرات نیز به وسیله ی دوخت و یا چسب به شیرازه ی کتاب متصل می شود. در روش دیگر برای صحافی، ورقه ها به وسیله ی چسب به یکدیگر و به جلد کتاب متصل می شوند. چسب صحافی ۲ نوع است. چسب سرد و چسب گرم.

 

معرفی چسب گرم و چسب سرد

معرفی چسب گرم و چسب سرد

چسب گرم یا حرارتی از پلیمر های بر پایه ی نفت ساخته می شود. این پلیمر ها بر پایه ی سنتتیک رابر یا کائوچوی سنتتیک ساخته می شوند. چسب گرم به صورت جامد تولید می گردد و برای استفاده از آن، قطعات جامد را در دمای معین گرم نموده و به وسیله ی غلتک های ماشینی بر روی سطح مد نظر پخش می کنند. صحافی چسب گرم عموما به صورت مکانیزه صورت می گیرد. چرا که پخش شدن چسب به طور یکسان روی سطح در این نوع صحافی اهمیت زیادی دارد. در صحافی چسب گرم، اتصال به دو روش چسب داغ و PUR انجام می شود. تفاوت این دو روش در نقطه ی ذوب، میزان کشش و مقاومت اتصال است. چسب سرد که تحت عنوان چسب چوب نیز نام برده می شود، بر پایه ی مواد شیمیایی تولید می شود. این چسب نیازی به مذاب شدن ندارد و هم به صورت دستی و هم به صورت صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تفاوت کاربرد صحافی چسب گرم و سرد

تفاوت کاربرد صحافی چسب گرم و سرد

همان طور که گفتیم یکنواختی پخش چسب در صحافی چسب گرم از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل معمولا برای صحافی دستی از چسب سرد و برای صحافی ماشینی به وسیله ی غلتک از چسب گرم استفاده می شود. یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از صحافی چسب گرم، سرعت بالا در خشک شدن است. این نوع صحافی نیازی به خشک کن ندارد و پس از خشک و سفت شدن مقاومت بالایی پیدا می کند. به همین دلیل برای چاپ کتاب هایی با تیراژ بالا و صحافی به طور صنعتی بسیار پر طرفدار است. در همین راستا ستون فقرات این کتاب ها که معمولا با جلد نرم صحافی می شوند، توسط چسب گرم متصل می گردند. اما کتاب هایی با جلد سخت و گالینگور، معمولا از روش صحافی با چسب سرد و یا دوخت ستون فقرات بهره می گیرند.

کتاب هایی نظیر کتب درسی، دانشگاهی، معمولی، کاتالوگ، مجلات، پایان نامه های دانشجویی، دفتر، دفترچه و… به وسیله ی چسب گرم صحافی می شوند. چرا که صحافی چسب گرم به نسبت دیگر انواع صحافی سریع تر و ارزان تر است. همچنین کتاب هایی با جلد سخت، صحافی گالینگور، کتاب های نفیس، چاپ های دستی و… توسط چسب سرد صحافی می شوند. لازم به ذکر است که صحافی چسب گرم برای صحافی کتاب های قطور بسیار مناسب بوده و استحکام آن برای کتاب های جلد سخت نیز مناسب است. معمولا از این نوع صحافی برای اتصال کتاب هایی با قطر ۵ میلی متر و بالاتر استفاده می شود. به طور کلی بیشتر کتاب های موجود در بازار به وسیله ی چسب گرم صحافی می شوند.

 

روش کار دستگاه صحافی چسب گرم

روش کار در دستگاه صحافی چسب گرم به این شرح است؛ در ابتدا دسته ی کاغذ های برش خورده، مرتب می شوند و در دستگاه ثابت می گردند. در مرحله ی بعد، ماشین ستون فقرات کتاب را با ساینده ها خراش داده  و آن را درون چسب گرم که در مخزن ماشین به طور کامل ذوب گردیده فرو می کند. چرا که ایجاد خراش موجب می شود چسب گرم به طور کامل در منافذ شیرازه ی کتاب نفوذ کرده و کاملا تثبیت شود. در پایان کتاب آغشته به چسب به صورت مکانیزه به جلد مورد نظر متصل می گردد. استفاده از صحافی چسب گرم برای انواع کاغذ ها با انواع قطع ها مناسب است. لازم به ذکر است که شما عزیزان می توانید از خدمات صحافی چسب گرم و دیگر خدمات متنوع در مرکز چاپ ایرانیان، کیفیت و قیمت مناسب، بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *