صحافی جلد سخت

صحافی جلد سخت

یقینا نمونه هایی از صحافی جلد سخت را در اطراف خود مشاهده کرده اید. کتاب های ارزشمندی چون قرآن کریم، دیوان حافظ، دیوان سعدی، شاهنامه ی فردوسی و… به این شیوه صحافی شده اند. همچنین بیشتر سر رسید هایی که به چاپ می رسند نیز به روش جلد سخت صحافی شده اند. این شیوه برای استفاده در صحافی کتاب هایی که نیاز به مراقبت و نگهداری زیاد دارند بسیار مرسوم است. در ادامه بیشتر با آن و انواع کاربرد های این صحافی آشنا می شویم.

 

انواع صحافی جلد

صحافی جلد کتاب به دو صورت برای جلد سخت و جلد نرم انجام می شود. از انواع صحافی جلد نرم می توان به شومیز و جلد کاغذی اشاره کرد. همچنین یکی از معروف ترین انواع جلد سخت، صحافی گالینگور است. در انواع جلد های سخت، مغزی مورد استفاده شده از مقوای فشرده و محکم استفاده می شود که اصطلاحا به آن مقوای کرجی گفته می شود.

سپس بر روی این مغزی از روکش های متنوعی استفاده می شود که این روکش ها با توجه به کاربرد و نیاز انتخاب می شوند. در صحافی گالینگور، معمولا این روکش از جنس متریال های نفیس و با ارزش مانند چرم و پارچه ی چلوار است. اما در این صحافی این مغزی معمولا به وسیله ی روکش های مقوایی یا کاغذی ساخته پوشانده می شود. اما می توان روی این پوشش را سلفون کشی یا لمینت کرد تا ماندگاری آن بیشتر شود.

 

صحافی جلد سخت چیست؟

صحافی جلد سخت

همان طور که پیش تر توضیح دادیم، این نوع از صحافی یکی از انواع روش های صحافی جلد کتاب است. این روش صحافی قدمت بالایی دارد. هرچند در گذشته شیوه ی انجام آن با امروزه متفاوت بوده است. در حال حاضر این صحافی هم به صورتی سنتی و دستی و هم به صورت ماشینی و صنعتی صورت می گیرد. معمولا روکش جلد سخت به وسیله ی کاغذ گلاسه ی ۱۳۵ گرمی صورت می گیرد.

هر چند می توان از سایر روکش هایی با جنس های متفاوت نیز بهره گرفت. در این نوع صحافی برای اتصال شیرازه ی کتاب به جلد آن نیز از روش دوخت و یا صحافی چسب گرم استفاده می شود. چرا که صحافی به شکل جلد سخت، به نسبت صحافی جلد نرم از وزن بالا تری برخوردار است. در نتیجه برای جلوگیری از برگ برگ شده کتاب و از هم پاشیدگی به جهت سنگینی، از این روش برای اتصال استفاده می شود. همچنین برای چاپ روی جلد این نوع صحافی، می توان از چاپ دیجیتال بهره گرفت.

 

کاربرد های جلد سخت

صحافی جلد سخت

جلد سخت کاربرد های بسیاری دارد که در این بخش به آن ها می پردازیم. معمولا این نوع صحافی در بین دانشجویان طرفدار زیادی دارد. چرا که از این مدل صحافی برای جلد کردن پایان نامه ها و جزوات مهم و ماندگار استفاده می شود. همچنین معمولا اولین چاپ از بیشتر کتاب ها با جلد سخت و تیراژ محدود به چاپ می رسد. در همین راستا اگر به دنبال کتاب مد نظر خود با جلد نرم هستید، باید مدتی پس از انتشار کتاب منتظر بمانید.

مورد استفاده ی دیگر صحافی جلد های سخت، در انتشار کتاب کودک است. چرا که مخاطب این دست کتاب ها که همان کودکان هستند، نیاز به محصولی با مقاومت بالا دارند. به این ترتیب مقاومت و ماندگاری کتاب های صحافی شده با جلد سخت، موضوع مهمی در انتخاب برای این دسته از کتاب ها است.

 

ارائه ی انواع خدمات چاپ، صحافی جلد کتاب و انواع برش در مرکز چاپ ایرانیان

مرکز چاپ ایرانیان، ارائه دهنده ی انواع خدمات چاپ و صحافی و ساخت هدایا است. یکی از عناوین فعالیت در این مجموعه ی بزرگ، ارائه ی خدمات صحافی است. شما می توانید با ثبت سفارش مد نظر خود، در کم ترین زمان ممکن و با معقول ترین هزینه، از این خدمات بهره ببرید. همچنین می توانید با مراجعه به دیگر ردیف های خدماتی از اطلاعات ذکر شده استفاده ببرید و سفارش مد نظر خود را درج نمایید.

قصد داشتیم با توضیحات ارائه نموده در رابطه با این صحافی، در انتخاب صحیح و متناسب با نیاز، به شما عزیزان کمک کنیم. مرکز چاپ ایرانیان تلاش دارد تا با ارائه ی این خدمات، علاوه بر عرضه ی محصولات و خدمات خود به مشتریان، سهمی در حفظ شان منزلت کتاب داشته باشد. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *